
Jak se na UZ (sono) vyšetření připravit?
K vyšetření břicha a malé pánve, včetně vyšetření břišních a pánevních cév, přichází pacient nalačno, tedy nesnídá, s naplněným močovým měchýřem, může se pouze napít malého množství (do 100ml) vody nebo čaje – např. na zapití léků. Tuto podmínku je nutné dodržet, neboť naplněný žaludek brání zobrazení břišních orgánů. V akutních případech vyšetřujeme i tyto pacienty bez přípravy.
Speciální příprava je potřeba při vyšetření střev. Pacient by měl 1 – 2 hodiny před vyšetřením popíjet vodu nebo ovocnou šťávu bez bublinek v celkovém množství 1 – 1,5 litru. Je důležité, aby posledních 30 minut před vyšetřením nemočil.
Ostatní UZ vyšetření – bez přípravy.
Ultrazvuková vyšetření, prováděná na našem pracovišti
Ultrazvuková vyšetření, prováděná na našem pracovišti
- Břišních orgánů a peritoneální dutiny
- Ledvin a retroperitonea
- Pánve a urogenitálního systému
- Krku – štítné žlázy, slinných žláz, uzlin
- Muskoloskeletálního aparátu – klouby, šlachy, svaly, měkké tkáně
- Pleurálních dutin
- Prsou
- Cév
- Periferních končetinových tepen a žil
- Magistrálních mozkových tepen (karotidy)
- Pyloru a gastroesofageálního refluxu u dětí
- Žaludku a střev
- Břišní aorty a renálních tepen, screening břišní aorty

Ultrazvuk břicha

Ultrazvuk břicha je rychlé a bezbolestné vyšetření, které slouží ke zhodnocení stavu vnitřních orgánů, jako jsou játra, žlučník, slinivka, ledviny, slezina a močový měchýř. Pomáhá včas odhalit záněty, kameny, cysty nebo nádory.
Pánve a urogenitálního systém

Toto vyšetření umožňuje zobrazit močový měchýř, prostatu, dělohu, vaječníky a další orgány malé pánve. Pomáhá odhalit záněty, cysty, nádory nebo jiné změny v močovém a pohlavním ústrojí.
Dopplerovské ultrazvukové vyšetření

Umožňuje podrobně posoudit nález na cévním řečišti, zejména změřit rychlosti toku v jednotlivých cévách. Výsledkem vyšetření je pak posouzení cévní průchodnosti, stupeň zúžení či uzávěr cévy.
Periferní končetinové tepny a žíly

Slouží k odhalení zúžení, uzávěrů nebo přítomnosti trombóz. Jde o neinvazivní a bezbolestnou metodu, která pomáhá včas diagnostikovat cévní onemocnění a naplánovat vhodnou léčbu.
Ultrazvuk
Co je ultrazvukové vyšetření?
Vyšetření ultrazvukem nebo také sonografie je zavedená a efektivní neinvazívní (tedy pacienta nijak nezatěžující) zobrazovací metoda, která využívá ultrazvukového vlnění s vysokou frekvencí pro zobrazení tkání a orgánů ve vyšetřované oblasti lidského těla. Ultrazvukové vlnění je do těla pacienta vysíláno pomocí speciální ultrazvukové sondy, uvnitř těla se odráží od tkání a orgánů a sondou je zpět přijímáno a dále zpracováno ve dvojrozměrný obraz, který lze sledovat na obrazovce ultrazvukového přístroje. Ultrazvukový přístroj tedy funguje na stejném principu jako sonar používaný v námořnictví, stejným mechanismem se orientuje v prostoru také například netopýr.
Nejčastěji se ultrazvukem vyšetřují orgány dutiny břišní (játra, slezina, ledviny, slinivka břišní, močový měchýř, střeva) a dále povrchové tkáně. Ultrazvukem lze také vyšetřit cévní systém nebo srdce. Vyšetření není časově náročné, je nebolestivé a nemá prokázané škodlivé účinky na lidský organismus – proto jím lze vyšetřovat i těhotné ženy.
Co je to dopplerovské vyšetření?
Dopplerovské ultrazvukové vyšetření navíc umožňuje podrobně posoudit nález na cévním řečišti, zejména změřit rychlosti toku v jednotlivých cévách. Výsledkem vyšetření je pak posouzení cévní průchodnosti, stupeň zúžení či uzávěr cévy.
